Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κολοβό, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, η Εθνική Ελπίδων συνέτριψε την Τρίτη εκτός έδρας με 4-0 την Μάλτα, διπλασιάζοντας τις νίκες της στα προκριματικά του Εuro.

To αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ποτουρίδη στο 17ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο διεθνής άσος του Πανιωνίου.

Ο Κολοβός έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ στο 90+1′ έκανε το 3-0, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, πριν ο Διαμαντάκος στο 90+4′ διαμορφώσει το τελικό σκορ.

ΜΑΛΤΑ: Σίνι, Γκρεχ, Ζεραφά, Πισάνι, Μουσάτ (75’ Μποργκ), Κρίστενσεν, Καμενζούλι, Αζοπάρντι (46’ Ταμπόνε), Μποργκ, Πισάνι (56’ Μπετσίνα), Φαρούτσια.