Με νίκη του πιλότου της Red Bull, Ντανιέλ Ρικιάρντο, ολοκληρώθηκε το γκραν πριν της Ουγγαρίας, 11ος γύρος του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη του Αυστραλού πιλότου ο οποίος δείχνει πως ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα στο κυνήγι του τίτλου, αν και όπως φαίνεται η Mercedes δύσκολα θα χάσει τα τρόπαια… Πίσω του βρέθηκεο Φερνάντο Αλόνσο (Ferrari) που για πρώτη φορά φέτος ολοκλήρωσε αγώνα τερματίζοντας στην δεύτερη θέση.

H Mercedes έμεινε στην 3η θέση…

Βάθρο για Mercedes
Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Χάμιλτον με την πρώτη Mercedes ενώ η δεύτερη την οποία οδηγεί ο Ρόσμπεργκ (ο οποίος είχε κατακτήσει και την Pole Position) τερμάτισε στην 4η θέση. Οι βαθμοί που συνέλεξαν οι παραπάνω οδηγοί δεν άλλαξαν την βαθμολογία του πρωταθλήματος, ωστόσο μείωσαν τις διαφορές μεταξύ τους. Πιο πίσω και μέχρι την δέκατη θέση τερμάτισαν οι, Μάσα (Williams), Ραικόνεν (Ferrari), Φέτελ (Red Bull), Μπότας (Williams),  Βερνιέ (Toro Rosso) και Μπάτον (McLaren)

H συνέχεια του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1 θα δοθεί στις 24 Αυγούστου στο Βέλγιο.