Ο Cal Crutchlow ήταν ο μεγάλος νικητής στο Grand Prix της Αυστραλίας, με τους Valentino Rossi και Maverick Vinales να καταλαμβάνουν τις άλλες δύο θέσεις του βάθρου.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του αναβάτη της LCR Honda την εφετινή σεζόν και η πρώτη Βρετανού οδηγού στην Αυστραλία τα τελευταία 35 χρόνια. Ο Crutchlow εκμεταλλεύτηκε την πτώση του Marc Marquez στον 10ο γύρο, κράτησε σταθερό ρυθμό σε όλο τον αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Rossi.

Ο Ιταλός σούπερ σταρ, παρότι εκκίνησε από την 15η θέση, κατάφερε να ανέβει δεύτερος έπειτα από μια εξαιρετική εμφάνιση. Τρίτος τερμάτισε ο Vinales, με τον Jorge Lorenzo να μένει στην έκτη θέση, χάνοντας σημαντικό έδαφος στη μάχη για τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης στη γενική βαθμολογία.

Αρκετά ανταγωνιστικός έδειξε ο Niki Hayden στην επιστροφή του στα MotoGP, ωστόσο μια επαφή με τον Miller προς το τέλος του αγώνα είχε ως αποτέλεσμα την πτώση. Ο Αμερικανός δεν πτοήθηκε, σήκωσε τη μοτοσικλέτα της Repsol Honda Team και συνέχισε, τερματίζοντας τελικά 17ος.

Το επόμενο και προτελευταίο GP της χρονιάς θα διεξαχθεί το τριήμερο 28-30 Οκτωβρίου στη Sepang της Μαλαισίας.