Παρότι άλλαξε ομάδα και έχει στα χέρια του νέο αυτοκίνητο, ο Sebastien Ogier συνεχίζει να κυριαρχεί στο WRC, κάνοντας τον καλύτερο χρόνο στο shakedown του Ράλι Μόντε Κάρλο.

Ο Γάλλος πρωταθλητής ήταν ο ταχύτερος στην πρώτη χρονομετρημένη διαδρομή του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι για το 2017, οδηγώντας το Ford Fiesta WRC της M-Sport. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Andreas Mikkelsen με το Skoda Fabia R5 κατηγορίας WRC2, κάνοντας τη μεγάλη έκπληξη, ενώ τρίτος ήταν ο άλλος οδηγός της M-Sport, ο Ott Tanak.

Τέταρτος ήταν ο Latvala με το Yaris WRC και ακολούθησαν τα δύο Hyundai i20 WRC των Paddon και Sordo. Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για τη Citroen, καθώς ο Lefebvre έκανε τον 16ο χρόνο και ο Meeke τον 19ο.

Η εκκίνηση του εναρκτήριου αγώνα της χρονιάς θα δοθεί σήμερα το απόγευμα, στην πλατεία μπροστά από το Καζίνο. Θα ακολουθήσουν δύο νυχτερινές ειδικές διαδρομές, με τα πληρώματα να κάνουν άλλες έξι ε.δ. την Παρασκευή, πέντε ε.δ. το Σάββατο και ισάριθμες ειδικές την Κυριακή.

Συνολικά, το Ράλι Μόντε Κάρλο περιλαμβάνει 17 ειδικές διαδρομές, συνολικού μήκους 385,62 χιλιομέτρων.

Επιμέλεια: Λουκάς Παπαλάμπρος