13ο Φεστιβάλ Χορού Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων

13ο Φεστιβάλ Χορού Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων

Η μεγάλη γιορτή του σύγχρονου ελληνικού χορού, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, συμπληρώνει φέτος 13 χρόνια συνεχούς παρουσίας και προσφοράς και φιλοξενείται για πρώτη φορά εξ' ολοκλήρου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης από τις 9 μέχρι τις 29 Ιουνίου.

Οι Έλληνες χορογράφοι σε πείσμα των καιρών επιμένουν με ελπίδα, κέφι και δημιουργική διάθεση, καλώντας όλους τους φίλους του χορού να γιορτάσουν, να απολαύσουν, αλλά και να ενημερωθούν για τη σύγχρονη χορογραφική δημιουργία στην Ελλάδα.
Εξήντα ένας συνολικά δημιουργοί-μέλη του Σωματείου και ανεξάρτητοι χορογράφοι-θα παρουσιάσουν σε τρεις εβδομάδες τα έργα τους στην  κεντρική σκηνή, το γκαράζ και το black box του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης.

Φέτος, στο 13ο Φεστιβάλ του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε έργα από όλο το φάσμα του σύγχρονου ελληνικού χορού. Οι ομάδες που συμμετέχουν στο Φεστιβάλ είναι: Ίασις, LunaPark, Ηχόδραμα, Αθανασία Κανελλοπούλου, YELP Danceco, Δαγίπολη, Ακτίνα, Έλιξ-Εννιάμορφο, Ευγενία Σιγαλού, TrioAA, Μίνα Ανανιάδου, Dancevacuum, Indigo Fera, ΜΥΙΑ, Υπέρ Ορίων, Altius, Aleajactaest, 7o Βήμα, Nimis, Aniline Dance theater, SaLtaTor, Footsteps, Φωτοσκίασις, On/Off, Ήρος Άγγελος/ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας, IndexAnimi, Στίγμα, InterSeOnus, Soyuz, Creo-Ρέον (Κολεκτίβα Nowisnow), Λυδία Λίθος, Dance Factory, Συν-κίνηση, Λάθος Κίνηση,Resdance,Intravenous, Ditto, Asomo4, Περιηγητές, Detour, Κι αν Πέσω.

Να υπογραμμίσουμε ότι η τιμή του εισιτηρίου των παραστάσεων έχει κρατηθεί πολύ χαμηλή, για να παραμείνει το Φεστιβάλ προσιτό σε όλους τους φίλους του χορού:

8 € κανονικό, 5€ φοιτητικό, ανέργων και10€ ημερήσιο.

Το 13οΦεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης και του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού.

Παράλληλα, σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων φιλοξενείται και στη Θεσσαλονίκη, στο θέατρο Άνετον και στο Θέατρο Κήπου, από τις 12 έως τις 29 Ιουνίου με ένα αφιέρωμα στη χορογράφο Anne Teresa De Keersmaeker και με τη συμμετοχή των ομάδων: Anilinedancetheater, Hermanos, B+6, Μίνα Ανανιάδου, Sσvem-a, Τρίγωνο, Μέλπω Βασιλικού, Γιάννης Μαργαρώνης, Δρυάδες εν πλω, λυδία Λίθος, Intravenus, creo, pus.par.tu, Ήρος Άγγελος, Yelpdance. Co.

 

13ου Φεστιβάλ Χορού | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΗΝΑΣ

9 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα Σύγχρονου Χορού Ίασις:
Το πιο γλυκό ψωμί[παράσταση για παιδιά]
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 65’

10 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ:
Σύλληψη / Κατάληψη (Capture)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια 70’

11 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ηχόδραμα:
ρεĩ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

12Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Αθανασία Κανελλοπούλου:
In Lo(e)verland ΙΙ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
YELP danceco. :
Οδηγός επιβίωσης για εχθρικό και εύκρατο περιβάλλον
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Δαγίπολη:
ΠΝΕΙ (Έχει πνοή)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Χοροθέατρο ΑΚΤΙΝΑ:
Η Φόνισσα...dolce vita
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 90’

13, 14 & 15 Ιουνίου – BlackBox
Ελιξ - Εννιάμορφο
και ο Τίμος Ζέχας σε συνεργασία με το Present Body, Χώρο έρευνας της κίνησης και της έκφρασης της Χριστίνας Κλεισιούνη: Η λήθη του σώματος
Ώρα: 21:00 (13 & 15.06) & 22:30 (14.06) – διάρκεια: 60’

14 & 15 Ιουνίου – BlackBox
Ευγενία Σιγαλού:
ΌνειροOnesize
Ώρα: 21:00 (14.06) & 22:30 (15.06) – διάρκεια: 20’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
TrioAA
: Ανωτέρα Βία
Μίνα Ανανιάδου:
ΜΕΤΑ-
Dancevacuum: Dance Banoptikon
Ώρα έναρξης: 22:30 – διάρκεια: 90’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
IndigoFera
: Eremus
Ώρα: 21:00 –διάρκεια: 55’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΜΥΙΑ:
Όνειρο μέσα σε όνειρο
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΥπέρΟρίων:
Bolero
Altius
: Ifeelyou
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 35’

15-16 Ιουνίου – Γκαράζ
Χοροθέατροaleajactaest
: Delirium
Ώρα: 22.30 (15.6) & 21:00 (16.6) – διάρκεια: 60’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα 7ο Βήμα:
TARANTΕLLA
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’
16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Nimis: Μία προς έναν
AnilineDancetheater: Βάκχες
Ώρα: 22:30– διάρκεια: 75’

17 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
SaLtaTor
: Nature – Orbital  (2 solo)
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 45’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ
Footsteps
: BOUND
Φωτοσκίασις:
του αρχέγονα
Ώρα:  21:00 (17.06) & 22:30 (18.06) – διάρκεια: 50’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ
On
/OffDanceetc. & Κατερίνα Φανουράκη: Βρώσιμες Ιστορίες/EdibleTales
Ώρα:  22:30 (17.06) & 21:00 (18.06) – διάρκεια: 25’

18 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ήρος Άγγελος- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας:
ρωμαίος + ...
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

19 Ιουνίου – ΚεντρικήΣκηνή
IndexAnimi
: WithoutaTrace
Στίγμα: Ονειροκατασκευές
InterSeOnus: SineSignum
Soyuz
: Ο τυφλός
Ώραέναρξης: 21:00 – διάρκεια: 65’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λυδία Λίθος: Chair's Tragedy
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 30’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Κολεκτίβα Nowisnow[Ομάδες Creo& Ρέον]: Enecoute
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 50’

20 & 22 Ιουνίου – Blackbox
DanceFactory:
metamorphosisII
Ώρα: 22:30 (20.06) & 21:00 (22.06) –διάρκεια: 50’

21 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Συν-κίνηση:
tranSEASONS
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 55’

21 Ιουνίου – Θέατρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας
Ομάδα κινητικού αυτοσχεδιασμού “- Κι αν πέσω; - Θα ξανασηκωθείς”:
Μπουένος Άιρες –Παρίσι – Αθήνα
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 45’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λάθος Κίνηση:
ΜΟΝΟ (όλα όσα χρειάζονται για την επανάσταση)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Resdance
: Boundaries
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Intravenous:
Frames
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ditto
: Script
Carnation: Indirect speech
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

28 Ιουνίου –Κεντρική Σκηνή
Περιηγητές:
Καραμέλα
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 55’

28Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ASOMO4 :
υσΕγώ
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 80’

Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Πειραιώς 206, (ύψος Χαμοστέρνας), Ταύρος

Επιμέλεια Νικόλας Αρώνης

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 31 Μαΐου 2014, 16:30