Την έκτη θέση κατέλαβε ο Γιώργος Χαραλαμπόπουλος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα χειροπάλης που διεξήχθη το διημερο 17-18 Οκτωβρίου στην Αττάλεια της Τουρκίας.
Ο δύο φορές Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία MASTER 100+kg σε αριστερό και δεξί χέρι αντίστοιχα.
Την πρώτη ημέρα γνώρισε την ήττα από τον Αμερικάνο 200 κιλών πρωταθλητή Kody Merritt, τον οποίο κέρδισε με μεγάλη άνεση την δεύτερη μέρα στο δεξί χέρι.
Ο Χαραλαμπόπουλος συνέχισε με δύο νίκες απέναντι στον Καναδό Jeff Slater, αθλητή
που συνάντησε και κέρδισε ξανά στο δεξί χέρι, αλλά και τον Τούρκο «οικοδεσπότη», Mustafa Koray Damcioglu.
Ο πρωταθλητής μας ωστόσο στάθηκε άτυχος στην κλήρωση και έπεσε και τις δύο μέρες επάνω στον μέχρι προσφάτως αήττητο Ρώσο πρωταθλητή, Oleg Meledev, ο οποίος του έκοψε τον δρόμο προς τα μετάλλια.
Έτσι τόσο στο δεξί όσο και στο αριστερό χέρι ο Γιώργος Χαραλαμπόπουλος κατέκτησε την έκτη θέση.