Ιστορία έγραψε ο Θάνος Καλάκος, αφού έγινε ο πρώτος έφηβος που προκρίνεται σε τελικό 800 μ. σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Ο αθλητής του Μανώλη Χάντζου έκανε συγκλονιστική κούρσα, επέλεξε να δώσει από τα πρώτα μέτρα ρυθμό και δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα της σημείο.

Τελικά τερμάτισε πρώτος σε 1.48.59 επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων και βελτιώνει το δικό του 1.48.70 από τα φετινά Παπαφλέσσεια. Ο αθλητής έδειξε για μία ακόμη φορά πως έχει ταλέντο και ξέρει να τρέχει σωστά σε ένα αγώνισμα τακτικής και μυαλού.

Ο Καλάκος μπορεί να σκέφτεται μία ακόμη καλή παρουσία στον τελικό της Κυριακής στον οποίο προκρίθηκε με την τρίτη επίδοση.

«Δούλεψα σκληρά γι αυτή τη διοργάνωση και πέτυχα το στόχο μου, που ήταν η πρόκριση στον τελικό. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον εαυτό μου. Όταν είδα το χρόνο στο πέρασμα των 400 μ., κατάλαβα πως είμαι σε θέση να κάνω πανελλήνιο ρεκόρ και τελικά το έκανα», είπε ο Καλάκος με το τέλος του αγώνα.

Πηγή: ΣΕΓΑΣ