Δύο χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που φιλοξενείται στο Δουβλίνο.

Το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μικτής ατομικής SM8 κατέκτησε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης, ενώ πρώτος τερμάτισε και ο Αριστείδης Μακροδημήτρης στα 50μ. ύπτιο κατηγορίας S2. Επίσης, ο Γιώργος Σφαλτός πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο S6, ενώ ο Δημήτρης Καρυπίδης κατέλαβε την 8η θέση στα 50μ. ύπτιο S2.

Η ελληνική αποστολή, που συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί από 13 έως 19 Αυγούστου, αποτελείται από 15 αθλητές και αθλήτριες. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι ο ΟΠΑΠ.

Ο Δ. Μιχαλεντζάκης, κάτοχος χρυσού μεταλλίου στους Παραολυμπιακούς του Ρίο (2016), είχε επίδοση 2:25.42 στον τελικό των 200μ. μικτής, καταρρίπτοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ από τον προκριματικό αγώνα (2:34.14). Ο Α. Μακροδημήτρης, ο οποίος είναι κάτοχος τριών Παραολυμπιακών μεταλλίων πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο με 1:05.07, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη επιτυχία του σε επίπεδο Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. To δεύτερο μετάλλιο της καριέρας του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κατέκτησε ο Γιώργος Σφαλτός, με επίδοση 31.67 στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S6. Επίσης, ο Δ. Καρυπίδης κατέλαβε την 8η θέση στα 50μ. ύπτιο S2 με 1:35.11.