Στίβος: Η εθνική ομάδα για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων στη Λιλ

Στίβος: Η εθνική ομάδα για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων στη Λιλ
Ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσε σήμερα την αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων που θα γίνει στην πόλη Λιλ της Γαλλίας 23-25 Ιουνίου. «Η ελληνική ομάδα μετέχει στη Σουπερ Λίγκα της διοργάνωσης, κόντρα στις κορυφαίες χώρες της Ευρώπης. Η ΕΠΑΣ συνεκτιμώντας το αγωνιστικό πλαίσιο που συγκροτήθηκε για τη Λιλ κατέληξε σε ένα δυνατό σχήμα αθλητών και αθλητριών, ικανό να διεκδικήσει μια καλή παρουσία», αναφέρει σχετική ανακοίνωση της ομοσπονδίας. Η αποστολή της εθνικής ομάδας κρίνεται αρκετά δύσκολη και χρειάζεται αρκετή προσπάθεια αλλά και τύχη για να παραμείνει στα μεγάλα ευρωπαϊκά σαλόνια του στίβου.

Η ελληνική ομάδα

Ανδρες

100μ: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)
200μ: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)
400μ: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)
800μ: Θάνος Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)
1.500μ: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)
3.000μ: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)
5.000μ: Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ)
110μ εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
400μ εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
3.000μ στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚ Αθηνών)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (Πανελλήνιος ΓΣ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
Σφαιροβολία: Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)
Δισκοβολία: Ιάσωνας Θανόπουλος (Πρωτέας Κομοτηνής)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)
Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
4Χ100μ: Δουβαλίδης, Νυφαντόπουλος (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ), Τριβυζάς (ΟΣΦΠ), Τσάκωνας, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)
4Χ400μ: Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), Κουτσούκης (Φίλιππος Β.), Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή), Παππάς, Αλμπάνης (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)

Γυναίκες

100μ: Γρηγορία Κεραμιδά (Δρομέας Βάρης)
200μ: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός)
400μ: Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου)
800μ: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500μ: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
3.000μ: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
5.000μ: Ράνια Ρεμπούλη (Κάμειρος 2009)
100μ εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
400μ εμπ.: Κατερίνα Δαλάκα (Νεάπολη Χαλκίδας)
3.000μ στιπλ: Μαρίνα Μανιαδάκη (ΑΟ Λασιθίου)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λ.)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)
Σφαιροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Δισκοβολία: Κρίστυ Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας)
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)
4Χ100μ: Μπελιμπασάκη, Κεραμιδά, Δαλάκα, Πεσιρίδου, Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
4Χ400μ: Βασιλείου Ειρ., Βασιλείου Αννα (ΓΕΗ), Φέρρα (ΟΣΦΠ), Μουρτά (Ολυμπίας Πατρών) Δαλάκα.

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 19 Ιουνίου 2017, 18:31