Πραγματοποιώντας παλικαρίσια εμφάνιση ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε στο τάι μπρέικ (3-2 σετ) του Ολυμπιακού, στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του φάιναλ φορ, που φιλοξενείται στη Ρόδο, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον τελικό.

Ο «Δικέφαλος» αν και βρέθηκε να χάνει 1-0 και 2-1 στα σετ κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές και οδήγησε το ματς στη «ρώσικη ρουλέτα», όπου λύγισε με συνοπτικές διαδικασίες την αντίσταση των Πειραιωτών, αφού νίκησε στο τάι μπρέικ με 15-8.

Ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει το τρόπαιο στον αυριανό τελικό (21/4), με αντίπαλο τον νικητή του δεύτερου χρονικά ημιτελικού ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Παναθηναϊκό.

Για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η πρώτη ήττα εντός Ελλάδας στην εφετινή περίοδο, σε κάθε διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-2 (19-25, 25-22, 19-25, 25-22, 15-8) στο χρονικά πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ, που φιλοξενείται στη Ρόδο. Ο «Δικέφαλος» θα διεκδικήσει στον αυριανό τελικό (21/4), με αντίπαλο το νικητή του αγώνα Ηρακλής-Παναθηναϊκός, το δεύτερο τίτλο του στη διοργάνωση, μετά από εκείνον το 2015, στη Σύρο. Για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η πρώτη ήττα εντός Ελλάδας στην εφετινή περίοδο, σε κάθε διοργάνωση.

Τα σετ (πρώτος ο τυπικά γηπεδούχος):
25-19, 22-25, 25-19, 22-25, 8-15.

Ο ημιτελικός ξεκίνησε με καθυστέρηση 25 λεπτών, καθώς ο ΠΑΟΚ εξάντλησε το χρονικό περιθώριο που είχε για να καταθέσει τα δελτία των παικτών του, διαμαρτυρόμενος για την παρουσία υπεράριθμων, όπως ισχυρίστηκαν οι άνθρωποί του, φίλων του Ολυμπιακού στο κλειστό της Ρόδου.

Αγωνιστικά, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 1-0 και 2-1, αλλά μετά το τρίτο σετ έδειξαν να «αδειάζουν» από ενέργεια. Το πέμπτο σετ κρίθηκε στο σημείο που πήγε στο σερβίς ο Πελεκούδας, με το σκορ στο 6-5 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο κεντρικός μπλοκέρ του ΠΑΟΚ πίεσε πολύ την αντίπαλη υποδοχή και με ατομικό μπλοκ του Κουμεντάκη στον Οϊβάνεν, πρώτο χρόνο του Τακουρίδη και επίθεση του Ουτσίκοφ ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 9-6.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-8 με άουτ επίθεση του Ουτσίκοφ. Όμως, ο Βούλγαρος με τον Τακουρίδη έστησαν μπλοκ στον Ραουβένρντινκ, με άσσο του Βάλκιερς, νέο μπλοκ του Τακουρίδη και επίθεση του Κουμεντάκη το σκορ πήγε στο 14-8, με τον διεθνή ακραίο να κλείνει και το παιχνίδι παίρνοντας τον τελευταίο πόντο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 16π. (13/31επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/8, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 6 (6/8), Ντρίζγκα 2 (1/1, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 20 (17/29, 3 μπλοκ, 50%υπ., 30%αρ.), Ράουβερντινκ 17 (17/34, 50%υπ., 31%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 2 (2/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 22π. (16/35επ., 6 μπλοκ, 51%υπ., 20%αρ.), Ουτσίκοφ 20 (16/34, 3 μπλοκ, 1άσσος), Τακουρίδης 10 (7/9, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (4/10, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/2, 3 άσσοι), Σαφράνοβιτς 2 (1/5, 100%υπ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 58%υπ., 11%αρ.), Σακόγλου 3 (3/6), Τερζής, Γκιον 10 (10/21, 57%υπ., 43%αρ.).