Το πλέον αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο final 4 του Challenge Cup έκανε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 της Μενέν στο Βέλγιο στον πρώτο προημιτελικό και πλέον έχουν την ευκαιρία να «σφραγίσουν» το «εισιτήριο» στου Ρέντη, όπου θέλουν δύο σετ για να προκριθούν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ φουριόζος στο πρώτο σετ και από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ. Μετά το 10-13 οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους κι έχοντας μια διαφορά τουλάχιστον έξι πόντων, τη διατήρησαν έως το τέλος (25-17).

Στο δεύτερο σετ οι Βέλγοι ανέβασαν την απόδοση τους και μετά το 7-7 επέβαλαν με σωστές επιθέσεις το παιχνίδι τους. Προηγήθηκαν 10-7 και στη συνέχεια 15-8, κατακτώντας το σετ με 25-16, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς πιο συγκεντρωμένος. Είχε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και έχοντας σταθερή απόδοση προηγήθηκε ξανά στα σετ με 2-1 (25-22). Το τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο ? πόντο και κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Το ματς ήταν για γερά νεύρα, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο τέλος. Την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” και το σκορ ήταν 20-21 οι Πειραιώτες με συνεχόμενους πόντους πήραν το σετ με 25-21.

Τα σετ:
17-25, 25-16, 22-25, 21-25.

ΜΕΝΕΝ (Πέρις):
Σίνεσελ 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βερ Έκε10 (10/21 επ, 71% υπ -33% άριστες), Γκόρσκι 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Βινκελμίλερ 21 (17/34 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φάστελαντ 6 (2/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φολγκέιρα 4 (0/1 επ, 4 άσσοι) / Μπερνάρντο (λ, 54% υπ -38% άριστες, Βερκρουϊσε, Βαν Ντε Καβεγέ 11 (8/20 επ, 2 άσσοι ,1μπλοκ, 46% υπ – 33% άριστες), Μάντενς, Αντρίεσεν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ):
Οϊβάνεν 17 (14/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ), Μπέμε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ, 1μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 31% υπ – 20% επίθεση), Ραουβέρντινκ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ -29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 45% υπ -30% άριστες), Δαρίδης, Ρουμελιωτάκης 1 (άσσος), Ζουπάνι 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής.