Ο Ηρακλής Χαλκίδας επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού στο Μετς και πανηγύρισε την πρώτη νίκη επί των «πρασίνων» στην Volley League Πάμε Στοίχημα. Είναι η πρώτη νίκη του Ηρακλή Χαλκίδας μετά από τρεις ήττες και η πέμτη νίκη του στο πρωτάθλημα που τον ανέβασε στους 15 βαθμούς μαζί με τον Φοίνικα και τη Νίκη Αιγινίου.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν ο Βραζιλιάνος Μότα που σημείωσε 27 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήταν άσσοι. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ κάνοντας μάλιστα μεγάλη προσπάθεια στο 4ο σετ χάρις το μπλοκ τους Πανταλέων, Σιλμπερνάγκελ.

Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε ο τραυματισμός του Μότα στο πόδι. Ετσι από το 3ο σετ διαγώνιος πέρασε ο Μακ Γουίλιαμ και ο Κολτσιάκης πέρασε ακραίος στο πλευρό του Μότα.