Με πρωταγωνιστή για άλλη μία φορά τον Τέιλορ Χαντ που σημείωσε 30 πόντους, αποτελεσματικό μπλοκ και εξαιρετική καθοδήγηση από τον Δημήτρη Νικολάκη ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-2 σετ σε ένα από τα ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Είναι η πρώτη νίκη της Κηφισιάς μετά από σερί 5-0 νικών του Φοίνικα, η δεύτερη συνεχόμενη ήττα των συριανών στο πρωτάθλημα και η πρώτη εντός έδρας στην εφετινή σεζόν.

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 2-0 σετ και κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα. Πήρε όλους τους καθοριστικούς πόντους στο φινάλε των δύο πρώτων σετ που μάλιστα κρίθηκαν με το ίδιο σκορ (25-23).

Στο 5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 6-2. Ο Φοίνικας μάζεψε τη διαφορά στο 8-5 αλλά ο Χαντ έφερε και πάλι τη διαφορά στο +4 για την Κηφισιά. Οι φιλοξενούμενοι στο τάι μπρέικ έδειξαν πολύ καλύτερο πρόσωπο και έχοντας σταθερή απόδοση έφτασε στη νίκη κάνοντας το 11-15.