Χωρίς βαθμό ολοκλήρωσε η εθνική χάντμπολ των ανδρών τις υποχρεώσεις της στον 5ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Για την 6η και τελευταία αγωνιστική, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 24-23 (ημίχρονο 13-12) από την Τουρκία στην πόλη Ακσαράι, μένοντας στο… απόλυτο μηδέν.

Η ελληνική ομάδα, αν και ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, θα μπορούσε στο τέλος να πάρει ακόμη και τη νίκη, καθώς έπαιξε με παίκτη παραπάνω στο τελευταίο λεπτό, κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (23-23). Ο Κωστακίδης, όμως, αστόχησε σε πέναλτι, ο Ερσίν σκόραρε για την Τουρκία, ενώ στην τελευταία επίθεση της εθνικής, ο Μάλλιος νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι συνθέσεις:

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ίλκερ Σεντούρκ): Πεκτάς 4, Ερσίν 4, Τσατκίν 1, Πεχλιβάν, Ερτσεϊλάν, Γκεκτέπε, Μπιτσέρ 2, Γκιμισόκ 1, Ναλμπάντογλου 3, Χ.Οζτούρκ 1, Οζμουσούλ, Τσ.Οζτούρκ 1, Τσελεμπί, Ντονέ 6, Τσελίκ, Σαράκ 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 7, Μωραΐτης, Μυλωνάς 1, Μάλλιος 2, Λοΐζος, Κρητικός 2, Μπουκοβίνας, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής 2, Τζηράς 3, Ιωάννου 3, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Ζαμπούνης 1.

Η τελική βαθμολογία του ομίλου: Ολλανδία 10, Βέλγιο 7, Τουρκία 7, Ελλάδα 0.