Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό που διεξήχθη την Τρίτη στην Ηλιούπολη και κρίθηκε στα τελευταία δύο λεπτά, η ομάδα του ΑΣΕ Δούκα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα παίδων Αττικής, ύστερα από τη νίκη της με σκορ 34-33 με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Η ομάδα του Δούκα, ως πρωταθλήτρια ομάδα της ΕΣΧΑ, προκρίνεται απευθείας στο final 8 παίδων που θα γίνει στο τέλος Ιουνίου, ενώ η ΑΕΚ θα παίξει σε αγώνα μπαράζ με την πρωταθλήτρια Κρήτης.

Την τρίτη θέση, κατέκτησε ο Ολυμπιακός Κερατσινίου, ο οποίος επικράτησε με 31-29 του Παπασιδέρη Κορωπίου και θα αγωνιστεί την Κυριακή στην Πάτρα, σε αγώνα μπαράζ με αντίπαλο τον Διομήδη Άργους, για ένα εισιτήριο στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων.

Τη σημαντικότερη συμβολή στη μεγάλη επιτυχία του Δούκα έχει ο προπονητής του συλλόγου, Γιώργος Σαΐτης.

Ο τεχνικός της ομάδας των παίδων του ΑΣΕ Δούκα περνάει αμέτρητες ώρες με τους παίκτες του, φροντίζοντας να τους μεταλαμπαδεύσει και να τους δώσει όλα τα εφόδια, ώστε αυτοί τεχνικά να μπορούν να αντεπεξέλθουν και στον πρωταθλητισμό.

Κύριο μέλημα του Γιώργου Σαΐτη αποτελεί το ομαδικό πνεύμα, την ώρα που αυτός ρίχνει μεγάλο βάρος στη φυσική κατάσταση των παικτών του και στην απόκτηση από αυτούς των περισσότερων τεχνικών γνώσεων του χάντμπολ.

Στο αγωνιστικό μέρος του τελικού, κατά τη διάρκεια του οποίου οι άμυνες δεν είχαν την τιμητική τους, ο Δούκας πήρε από την αρχή ενα μικρό προβάδισμα 2-3 τερμάτων, με το σκορ να βρίσκεται στο 8-5 στο 15′. Στο δεκάλεπτο μέχρι το 25′ ο Δούκας κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στα 6 τέρματα (18-12), όμως οι παίχτες της ΑΕΚ με ενα επι μέρους 0-3 μείωσαν σε 18-15, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ πίεσε, οδηγώντας σε λάθος επιλογές τους παίχτες του Δούκα, γεγονός που της επέτρεψε αρχικά να ισοφαρίσει σε 22-22 στο 41′ και να περάσει μπροστά με 22-23 στο ίδιο λεπτό. Απο εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για να φτάσουμε στο τελευταίο δίλεπτο, όταν ο Δούκας πήρε προβάδισμα με 34-31, με την ΑΕΚ να μειώνει στη λήξη σε 34-33 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΑΕΚ 34-33

Πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 8-5, 13-8, 18-12, 18-15 ημ 20-18, 22-21, 25-25, 27-28, 31-30, 34-33 τελ.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Σαΐτης): Κασιώνης, Φαναριώτης, Βασιλόπουλος Θ, Μάνος 4, Δικαιούλιας 6, Σφαέλος, Σοφιανός, Βασιλόπουλος Κ, Κωνσταντόπουλος, Ρουμπής, Γερουλάνος 4, Ζαφειράκης 7, Ραυτόπουλος, Παγιάτης 2, Βάρσος, Στεφανίτσης 11