Με… μπροστάρη τον Ματ Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε την Παρασκευή με 63-57 της Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ κι έκανε το «2 στα 2» στον 4ο όμιλο της Euroleague.

Oι ερυθρόλευκοι ήταν κακοί επιθετικά, ωστόσο χάρη στον Αμερικανό άσο, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Βάσκους, που είχαν ως κορυφαίο τον Σαν Εμετέριο με 14 πόντους.

(Τα τελευταία λεπτά του ματς)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 0-4 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο «τρέχοντας» επί μέρους σκορ 17-3 και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των φιλοξενούμενων βρέθηκε στο ένατο λεπτό να είναι στο +10 (17-7), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 17-10 υπέρ των Πειραιωτών.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, με προσωπικούς πόντους του Λαφαγιέτ (7π. στο β’ δεκ.) έφτασε στο νταμπλ σκορ στο 14′ (24-12), ωστόσο στη συνέχεια επαναπαύτηκε, χαλάρωσε στην άμυνα, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στους Βάσκους να μειώσουν και να φτάσουν στο 17’ στο -3 (26-23), χάρη σε τρία διαδοχικά τρίποντα (2 ο Σαν Εμετέριο, 1 ο Πέρκινς).

Μέχρι το ημίχρονο ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο με βολές, ενώ η Λαμποράλ Κούτσα ευστοχώντας στο 4ο τρίποντο της σε εννέα προσπάθειες στο δεύτερο δεκάλεπτο έμεινε σε απόσταση αναπνοής (30-26). Ο Μίλαν Τόμιτς, πάντως, είδε τα πρώτα προβλήματα να εμφανίζονται, καθώς ο Πέτγουεϊ και η αλλαγή του ο Αγραβάνης είχαν συμπληρώσει από 2 φάουλ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και, με τον Σπανούλη να μην αποδίδει στην επίθεση, δυσκολευόταν στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας μάλιστα τους πρώτους της πόντους στην 3η περίοδο με τρίποντο του Μάντζαρη στο 23′ (33-28).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικά τρίποντα πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 28′ (40-41), μετά από 25 λεπτά, ωστόσο σε εκείνο το σημείο η είσοδος του Σλούκα έδωσε ρυθμό στους «ερυθρόλευκους», που μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όντας στο +3 (48-45).

Με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ αστοχίας το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 37′, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 56-55. Εντούτοις στα τελευταία τρία λεπτά η «ερυθρόλευκη» άμυνα… έσφιξε και ο Ολυμπιακός με ένα κρίσιμο λέι απ του Λοτζέσκι, 1/2 βολές του Σπανούλη και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντάνστον, μετά από άστοχο τρίποντο του αρχηγού του, απέκτησε ένα «μαξιλαράκι» +6 πόντων (61-55) στα 44”, που ήταν αρκετό για να τον οδηγήσει στη νίκη με 63-57 σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 30-26, 48-45, 63-57

Ολυμπιακός (Μίλαν Τόμιτς): Πέτγουεϊ 1, Χάντερ 9, Ντάνστον 10, Σπανούλης 9, Σλούκας 3 (1), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 15 (1).

Λαμποράλ Κούτσα (Μάρκο Κρέσπι): Ουάιτ, Άϊβερσον 8, Κοσέρ 5 (1), Σενγκέιλα 11 (1), Πέρκινς 7 (2), Χάμιλτον, Τιλί 4, Σαν Εμετέριο 14 (4), Ερτέλ, Τζόνσον, Μπερτάνς 8 (2).