Ένα γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ στο 82ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στο «ΓΣΠ» ανάμεσα στην Κύπρο και την Ουαλία. Οι Ουαλοί επικράτησαν 1-0 στο ματς για την έβδομη αγωνιστική του δεύτερο ομίλου της προκριματικής φάσης του Euro 2016 και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα, καθώς έφτασαν πλέον τους 17 βαθμούς.

Η Κύπρος έμεινε στους 9, ενώ το Βέλγιο είναι στην δεύτερη προνομιούχο θέση με 14, καθώς απόψε επικράτησε 3-1 της Βοσνίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15’ με τον Τζέκο, όμως Φελαϊνί (23’), Ντε Μπρούινε (44’) και Αζάρ (78’) χάρισαν τη νίκη στους «κόκκινους διάβολους».

Επίσης για τον δεύτερο όμιλο το Ισραήλ νίκησε με σκορ 4-0 την Ανδόρα.

Στον πρώτο όμιλο, η Ισλανδία πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη, καθώς επικράτησε με 1-0 στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 33’.

Βήμα…πρόκρισης πέτυχε η Τσεχία στον ίδιο όμιλο, καθώς έφτασε στην νίκη με 2-1, με ανατροπή, στο Πλζεν απέναντι στο Καζακστάν! Αντίθετα, η Τουρκία δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις και έμεινε στο 1-1 με την Λετονία σε εντός έδρας αγώνα.

Αναλυτικά για την 7η αγωνιστική:

1ος όμιλος
Ολλανδία – Ισλανδία 0-1 (51′ πέν. Σίγκουρντσον)
Τσεχία – Καζακστάν 2-1 (74′, 86′ Σκόντα – 21′ Λογκβινένκο)
Τουρκία – Λετονία 1-1 (77′ Ινάν – 90’+1 Σάμπαλα)

2ος όμιλος

Βέλγιο – Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3-1 (23′ Φελαϊνί, 44′ Ντε Μπράινε, 78′ πέν. Αζάρ /- 15′ Τζέκο)
Κύπρος – Ουαλία 0-1 (82′ Μπέιλ)
Ισραήλ – Ανδόρα 4-0 (3′ Zάχαβι, 22′ Μπιτόν, 26′ πέν. Χεμέντ, 38′ Νταμπούρ)