Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο Nick Galis Cup, αφού μετά το παιχνίδι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, έχασε απόψε από την Μπάνβιτ με σκορ 77-74. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς ήταν άστοχη στις βολές (20/32), ενώ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 λάθη.

Αντίθετα, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Βλάντο Γιάνκοβιτς και Νίκος Παππάς, με τον πρώτο να σκοράρει 17 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 15. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς Γκιστ με 19, ενώ 10 πέτυχε ο Μπατίστα. Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν στο τουρνουά χωρίς τους τραυματίες ΝτεΜάρκους Νέλσον, Έι Τζέι Σλότερ και Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου ο Παναθηναϊκός με σερί 6-0 προηγήθηκε 70-65, ενώ δυόμιση λεπτά πριν την λήξη του αγώνα το σκορ έγινε 74-72 υπέρ του «τριφυλλιού». Με τέσσερις πόντους οι Τούρκοι προηγήθηκαν 76-74 και στο τελευταίο λεπτό του ματς ο Μπατίστα αστόχησε σε τέσσερις βολές. Ένα άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη και μια βολή του Μουτάφ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα 77-74.