Στα χέρια των παικτών της Λάτσιο κατέληξε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Η ομάδα του Πέτκοβιτς επιβλήθηκε με 2-1 σκορ της Γιουβέντους και σε συνδυασμό με την ισοπαλία 1-1 που είχε αποσπάσει στο Τορίνο, πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο.

Πάντως μέχρι να φτάσουν στην πρόκριση οι «λατσιάλι» έσπασαν κυριολεκτικά καρδιές στο «Ολίμπικο».

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέρμα του Άλβαρο Γκονσάλες στο 53’και όλα έδειχναν πως αυτό θα ήταν και το τελικό σκορ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως οι «μπιανκονέρι» ισοφάρισαν σε 1-1 με γκολ του Αρτούρο Βιντάλ, ωστόσο το ματς δεν οδηγήθηκε ποτέ σε παράταση (1-1 είχε λήξει και το πρώτο ματς).

Κι αυτό γιατί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «λατσιάλι» έκαναν το 2-1 με κεφαλιά του Φλόκαρι, και πήραν την πρόκριση, «εκτοξεύοντας» στον… έβδομο ουρανό τους φιλάθλους τους.