Ακατάλληλο για… καρδιακούς ήταν το ντέρμπι των ουραγών της βαθμολογίας ανάμεσα στην Παναχαϊκή και στον Παμβοχαϊκό, με το οποίο έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ των Ανδρών.

Εν τέλει τη νίκη την πήραν οι Αχαιοί οι οποίοι επικράτησαν με ανατροπή στο τάι μπρέικ (3-2 σετ), ρίχνοντας την ομάδα του Στέλιου Καζάζη στην προτελευταία θέση της Volleyleague.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με την Παναχαϊκή να χάνει το πρώτο σετ, καταφέρνοντας στη συνέχεια να πάρει τα δύο επόμενα.

Η ομάδα του Βραχατίου πάντως δεν κατέθεσε τα όπλα και ισοφάρισε σε 2-2 σετ, ενώ μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ όταν προηγήθηκε με 14-10.

Εντούτοις σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρουμελιώτη κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση παίρνοντας τη νίκη με 16-14 σκορ.

Τα σετ: 3-2 (16-25, 25-23, 25-20, 22-25, 16-14)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Ραντούνοβιτς 2π (2/4 επ), Λιβαθηνός 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 31 (25/49 επ, 6 άσσοι), Βασιλάκος 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 11 (8/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ – 50% άριστες), Βλαχοστάθης 1 (1 άσσος) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 33% υπ – 27% άριστες), Ντονάς, Μαυραγάνης 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πεφάνης 16 (10/23 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Καραγιάννης 1π (1/1 επ), Κράουζε 10 (3/5 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζουστινιάνο 17 (14/31 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουζούνης 12 (9/20 επ, 3 άσσοι), Ντόκιτς 10 (8/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 17 (11/16, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ – 41% άριστες), Δρόγκαρης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Μάρκου, Ασπιώτης 7 (7/16 επ), Παπαδόπουλος Χρήστος 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ).