Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την ρουμανική Κλουζ με 85-83 στην πρεμιέρα του 3ου Patras Cup, που διοργανώνει ο Απόλλωνας Πάτρας. Ο «Δικέφαλος» αγωνίστηκε χωρίς τον Μαρκ Κάρτερ, ο οποίος δεν συμμετείχε για προληπτικούς λόγους στο παιχνίδι λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό αστράγαλο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Odum, Χαραλαμπίδη, Σαλούστρο, Κακαρούδη και Vaughn και έχοντας τον αρχηγό σε εξαιρετική βραδιά προηγήθηκε 23-21 στην πρώτη περίοδο και 50-43 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε μάλιστα να ανεβάσει την διαφορά και πάνω από τους 10 πόντους (43-33 και 50-39), ενώ στο ίδιο διάστημα το πιο σημαντικό πρόβλημα για την άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν ο Αμερικανός γκαρντ Barnette της ρουμανικής ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου και με τρίποντο του Κακαρούδη προηγήθηκε 62-50 στο 26’30’’, αλλά οι Ρουμάνοι αντέδρασαν και με σερί 3-14, μείωσαν στον πόντο στη λήξη της τρίτης περιόδου και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο υπόλοιπο του αγώνα. Προηγήθηκε μάλιστα 67-74 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος και παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να γυρίσει το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα.