Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Τβέντε πέτυχε επική ανατροπή παίζοντας με δέκα παίκτες και κέρδισε 3-2 τη Βίλεμ, για την 17η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι νικητές ανέβηκαν στην 5η θέση, ενώ η Βίλεμ με την ήττα της, έχασε για τρίτο σερί ματς.

Η γηπεδούχος προηγήθηκε με τον Μοκχτάρ στο 12’, αλλά ο Μεσαούντ στο 30’ ισοφάρισε. Στο 72’ η φιλοξενούμενη πήρε προβάδισμα με 2-1 με τον Χάεμχαουτς, ενώ στο 80ο λεπτό αποβλήθηκε ο Τάπια για την Τβέντε. Τελικά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 2-2 με τον Μπιέλαντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ένα λεπτά μετά ο Μοκχτάρ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η 17η αγωνιστική:

Χέρενφεν – Ντεν Χάαγκ 0-0
Καμπούρ – Τσβόλε 2-1 (57’ Βαν ντε Στρικ, 89’ πεν. Μπέκερ/19’ Λαμ)
Ντόρντρεχτ – Γκρόνινγκεν 1-1 (83’ Γκόσενς / 45’ Ντε Λέου)
Αϊντχόφεν – Γκόου Αχέντ Ιγκλς 5-0 (14’ Αρίας, 33’, 79’ Ντεπάι, 90’ Λοκάντια, 90’+1 Γιόζεφζουν)
Άλκμααρ – Ουτρέχτη 0-3 (11′, 28′ Ντούπλαν, 37′ Ντιέρμερς)
Φίτεσε – Χέρακλες 3-0 (25’,43’ Τραορέ, 32’ Λαμπόιντ)
Μπρέντα – Φέγενορντ 0-1 (32’ Καζίμ Ρίτσαρς)
Εξέλσιορ – Άγιαξ 0-2 (83’ Φαν ντερ Χουμ, 88’ Ζίβκοβιτς)
Τβέντε – Βίλεμ 3-2 (12′, 90’+4 Μοκχτάρ, 90’+3 Μπιέλαντ / 30′ Μεσαούντ,72′ Χάεμχαουτς)

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης