Μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά την Πέμπτη απέναντι στην Καλλιθέα, ωστόσο ο ΟΦΗ κατάφερε, έστω και με αγχωτικό τρόπο, να πάρει την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «μελανόλευκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Θ. «Βαρδινογιάννης» με τον αθηναϊκό σύλλογο, εντούτοις πήραν το εισιτήριο, χάρη στη νίκη τους με 1-0 στο «Ελ Πάσο».

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Παπάζογλου, ενώ στο 90′ ο Φαγιέ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ του Πίκολο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον παίκτη της Καλλιθέας να καταλογίζεται κακώς σε θέση οφσάιντ.

ΟΦΗ (Σα Πίντο): Φερνάντεζ, Τριποτσέρης, Παπάζογλου (66′ Μακουκούλα), Κάλαϊτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Λαμπρόπουλος (46′ Κουτσιανικούλης), Ζβασίγια, Φραγκουλάκης (87′ Νιμανί), Μακρής, Μιλιάζες, Στάθης

Καλλιθέα (Βαζέχα): Λυμπερόπουλος, Μουσταφίδης, Παγώνης, Θεολόγου, Πίκολο, Καλαμιώτης, Φαγιέ, Σταύρου, Κατσικογιάννης, Γκαλάν, Τόρες (63′ Χαϊκάλης)