Πραγματικός… οδοστρωτήρας  ήταν ο ΑΠΟΕΛ στον επαναληπτικό του με αντίπαλο την Άαλμποργκ, για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, καταφέρνοντας να πάρει με τον πλέον θριαμβευτικό τρόπο το εισιτήριο για τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, πιάνοντας εξαιρετική απόδοση κόντρα στους Δανούς, επικράτησε με το ευρύ 4-0 την αντίπαλό της και κράτησε για ακόμη μία φορά ψηλά τη σημαία της Κύπρου στην Ευρώπη, φτάνοντας στα… αστέρια για τρίτη φορά στην ιστορία της.

Ο Βινίσους στο 29΄ άνοιξε το σκορ για τον «Θρύλο», ενώ ο Ντε Βινσέντι έγραψε το 2-0 σε ιδανικό χρονικό σημείο (44΄). Στο 64΄ ο Στάθης Αλωνεύτης έδωσε πανηγυρικό τόνο στην επικράτηση της ομάδας του διαμορφώνοντας το 3-0, μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ενώ το «κερασάκι» στην… τούρτα έβαλε ο Σέρινταν στο 75′.

(Τα γκολ του ΑΠΟΕΛ)

«Γέλασαν» Πόρτο, Ζενίτ και ΜΠΑΤΕ, «κηδεία» για Σέλτικ

Ο Βινίσους στο 29΄ άνοιξε το σκορ και ο Ντε Βινσέντι έγραψε το 2-0 σε ιδανικό χρονικό σημείο (44΄). Στο 64΄ ο Στάθης Αλωνεύτης έδωσε πανηγυρικό τόνο διαμορφώνοντας το 3-0 μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ενώ το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Σέρινταν στο 75΄.

Η Πόρτο επιβλήθηκε με 2-0 της Λιλ και προκρίθηκε με δύο νίκες στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ στην κληρωτίδα την Πέμπτη στο Μονακό θα μπουν επίσης οι Ζενίτ και ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, που επικράτησαν αμφότερες με 3-0 σκορ της Σταντάρ Λιέγης και της Σλόβαν Μπρατισλάβα αντίστοιχα.

Αντίθετα η Σέλτικ γνώρισε αποκλεισμό-σοκ, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την Μάριμπορ, με αποτέλεσμα να μην έχει αντίκρισμα η ισοπαλία (1-1) που είχε αποσπάσει στη Σλοβενία.