Η Ρόμα έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο καμπιονάτο, μετά τη νίκη επί της Τορίνο με 2-1 στο «Ολίμπικο» στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 30ής αγωνιστικής. Έτσι, η Ρόμα έφτασε στους 67 βαθμούς και βρίσκεται στο -11 από τη Γιουβέντους και στο +9 απ’ τη Νάπολι, κρατώντας σφιχτά στα χέρια της το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 41΄ με το μόνιμο σκόρερ της, Ματία Ντέστρο, αλλά η σκληροτράχηλη «γκρανάτα» έφτασε στην ισοφάριση με τον Τσίρο Ιμόμπιλε στο 52΄. Τη λύση στους γηπεδούχους έδωσε τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλεσάντρο Φλορέντσι, σημειώνοντας το νικητήριο τέρμα για τους «τζαλορόσι», που είχαν απόψε τον Βασίλη Τοροσίδη στον πάγκο.

Τοροσίδης για τους γηπεδούχους και Ταχτσίδης για τους φιλοξενούμενους έμειναν στον πάγκο.

Ειδικότερα, σε αναμετρήσεις για την 30η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ρόμα-Τορίνο 2-1