Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σημείωσε κόντρα στην Πορτογαλία το πιο γρήγορο γκολ του EURO μέχρι στιγμής ωστόσο δεν ήταν και το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία όλων των διοργανώσεων.

Ο Πολωνός επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου σκόραρε 1:40 μετά το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή. Χρειάστηκε 100 δευτερόλεπτα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Πορτογάλων όμως αυτό δεν ήταν το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία.

Στην πρώτη θέση παραμένει το τέρμα του Ντμίτρι Κιριχένκο αφού ο Ρώσος είχε σκοράρει απέναντι στην Ελλάδα στην 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων το 2004 στα 67 δευτερόλεπτα.

Πάντως, ο Λεβαντόφσκι άφησε πίσω του τον Ιρλανδό Ρόμπι Μπρέιντι που σκόραρε στα 2 λεπτά κόντρα στην Γαλλία στη φάση των «16» αλλά και τον Σεργκέι Αλεϊνικοφ, ο οποίος το 1988 κόντρα στην Αγγλία είχε βρει δίχτυα στα 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα.