Ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε αξιοπρεπώς την Τετάρτη στο «Καμπ Νου» απέναντι στην Μπαρτσελόνα, γνωρίζοντας ωστόσο την ήττα με 1-0 από τους μπλαουγκράνα», στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 6ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αντίθετα, με απώλειες ξεκίνησε στη φετινή διοργάνωση η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο Άμστερνταμ με τον Άγιαξ, που αν και βρέθηκε να χάνει, κατάφερε εν τέλει να πάρει τον βαθμό.

Στο μεγάλο ντέρμπι του 5ου ομίλου, η Μπάγερν Μονάχου με γκολ του Μπόατενγκ στο 90′, λύγισε με 1-0 σκορ την αντίσταση της μαχητικής Μάντσεστερ Σίτι, κι έβαλε στο βαθμολογικό της σακούλι το πολύτιμο «τρίποντο».

Στην κορυφή του ομίλου η ομάδα του Γκουαρντιόλα συγκατοικεί με τη Ρόμα, η οποία ήταν καταιγιστική στην επιστροφή της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, συντρίβοντας με 5-1 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Από εκεί και πέρα, στον 7ο όμιλο, δύο πολύτιμους βαθμούς πέταξε η Τσέλσι, καθώς παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 στη Σάλκε. Με το ίδιο σκορ άλλωστε ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι ανάμεσα στη Μάριμπορ και την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αποτέλεσμα, που διαμορφώθηκε με το γκολ του Λούκα Ζάχοβιτς (σ.σ.: είναι γιος του Ζλάτκο) για τους γηπεδούχους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος στον 8ο όμιλο, η Πόρτο πέτυχε… μισή ντουζίνα γκολ (6-0) κόντρα στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στο«Ντραγκάο», ενώ αντίθετα η Μπιλμπάο «στραβοπάτησε», μένοντας στη λευκή ισοπαλία (0-0) με τη Σαχτάρ στο «Σαν Μαμές».

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα:

5ος όμιλος

Ρόμα-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 5-1
Γκολ: 6′ Ιτούρμπε, 11′, 31′ Ζερβίνιο, 23′ Μαϊκόν, 51′ αυτ. Ιγκνασέβιτς – 82′ Mούσα

Μπάγερν Μονάχου-Μάντσεστερ Σίτι 1-0
Γκολ:  90′ Μπόατενγκ