Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε μεγάλη βραδιά η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 3-0 της Λίβερπουλ μέσα στο «Άνφιλντ», στο κορυφαίο παιχνίδι της βραδιάς, για την 3η αγωνιστική του Champions League. Η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ στο 23’, γκολ με το οποίο ο Ρονάλντο έφτασε τα 70 στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση! Από εκεί και πέρα, το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τον Καρίμ Μπενζεμά να σκοράρει στο 30’ και το 41’.

Για τον όμιλο του Ολυμπιακού, η Ατλέτικο δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, όμως συνέτριψε με 5-0 τη Μάλμε. Στο 48’ ο Κόκε από κοντά νίκησε τον Όλσεν και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 61’ ο Μάριο Μάντζουκιτς και δύο λεπτά μετά ο Αντουάν Γκριεζμάν καθάρισαν… το ματς (σ.σ.: 3-0). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τα γκολ του Γκοντίν στο 87’ και του Τσέρτσι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στη Γερμανία, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να σκοράρει, η Λεβερκούζεν πέτυχε την δεύτερη νίκη της στον 3ο όμιλο, κερδίζοντας με 2-0 τη Ζενίτ. Στο άλλο ματς ανάμεσα στην Μονακό και την Μπενφίκα δεν υπήρξαν γκολ και νικητής. Για τους Πορτογάλους αποβλήθηκε στο 76’ με κόκκινη κάρτα ο Λισάντρο Λόπεζ.

Τέλος, στον 4ο όμιλο η Ντόρτμουντ, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να παίζει σε όλο τον αγώνα, διέλυσε με 4-0 την Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη. Τέλος με γκολ στο 89’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Άρσεναλ πέτυχε επική ανατροπή και νίκησε με 2-1 την Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες.

Αναλυτικά η 3η αγωνιστική στους πρώτους τέσσερις όμιλους:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Ολυμπιακός-Γιουβέντους 1-0 (36’ Κασάμι)
Ατλέτικο-Μάλμε 5-0 (48′ Kόκε, 61′ Μάντζουκιτς, 63′ Γκριεζμάν, 87′ Γκοντίν, 90’+ 3 Τσέρτσι)