Μέσα στο «παιχνίδι» της πρόκρισης στο Top-16 της Euroleague παρέμεινε η Βαλένθια, έπειτα από την επικράτησή της, με σκορ 78-71 επί της Γαλατασαράι.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στο ματς, με αποτέλεσμα η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρει να προηγούνται με διαφορά δέκα πόντων (27-17). Στο ίδιο επίπεδο κινήθηκε η διαφορά και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 40-30.

Η τρίτη περίοδος κύλησε με τους Λεβαντίνους να διατηρούν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη διαφορά να παραμένει σε διψήφιο νούμερο, ενώ οι Τούρκοι αντέδρασαν προς τη λήξη της αναμέτρησης, χωρίς, ωστόσο να αποφύγουν την ήττα.

Κορυφαίοι για τους Ισπανούς ήταν οι Λόντσαρ με 15 πόντους και Χαρανγκόντι με 13, ενώ για τους ηττημένους 20 είχαι ο Αραντόρφι και 19 ο Έρτσεγκ.

Tα δεκάλεπτα: 27-17, 40-30, 57-46, 78-71

Βαλένθια: Ρίμπας 9 (1), Νέντοβιτς 6 (2), Λίστσουκ, Λούκιτς 11 (2), Ντούμπλιεβιτς 10 (1), Βίβες 4, Μαρτίνεθ 8 (1), Λόντσαρ 15 (1), Αγκιλάρ 2, Χαρανγκόντι 13 (3)

Γαλατάσαραϊ: Έρτσεγκ 19 (5), Τζαβάι, Γκονλούμ 9, Βουγιούκας 2, Πότσιους, Αραντόρφι 20 (2), Αρόγιο 10 (1), Γκιουλέρ 5, Αρσλάν 6 (2)