Μεγάλο βήμα για να εξασφαλίσει το πολυπόθητο εισιτήριο για το Champions League της νέας σεζόν έκανε η Έβερτον.

Τα «ζαχαρωτά» επικράτησαν 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και παρέμειναν στην 5η θέση, αλλά μόλις με έναν βαθμό πίσω από την Άρσεναλ και την τέταρτη θέση που θα την… βγάλει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του χρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο λεπτό του αγώνα και άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπέινς. Ο Μιραλάς διπλασίασε τα τέρματα της Έβερτον στο 43ο λεπτό μετά από πάσα του Κόλεμαν.

Ρόλο… κομπάρσου διαδραμάτισε για άλλο ένα παιχνίδι η Γιουνάιτεντ η οποία δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική για την άμυνα των γηπεδούχων και πλέον βλέπει και το Europa League να απομακρύνεται.