Για απρεπή συμπεριφορά κατηγορείται από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας ο Αρσέν Βενγκέρ.

Ο προπονητής της Άρσεναλ, σύμφωνα με την ανακοίνωση της FA, εμφανίζεται να σπρώχνει τον τέταρτο διαιτητή του χθεσινού αγώνα της Premier League με την Μπέρνλι στην φάση που οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το πέναλτι στις καθυστερήσεις με το οποίο ισοφάρισαν προσωρινά το παιχνίδι (οι Λονδρέζοι επιβλήθηκαν τελικά με 2-1).

«Εκτιμάται ότι περίπου στο 92ο λεπτό του αγώνα χρησιμοποίησε προσβλητικά λόγια εναντίον του τέταρτου διαιτητή» αναφέρεται στο κείμενο που έδωσε στη δημοσιότητα η ομοσπονδία και συνεχίζει: «Επίσης εκτιμάται ότι μετά την αποβολή του από τον αγωνιστικό χώρο έσπρωξε τον τέταρτο διαιτητή στην φισούνα, κάτι που συνιστά ανάρμποστη συμπεριφορά»

Αντιμέτωπος με την ποινή αποκλεισμού τεσσάρων αγωνιστικών βρίσκεται ο Σενεγαλέζος αμυντικός της Σάντερλαντ, Πάπι Τζιλομπότζι, καθώς κατηγορείται για βίαιη συμπεριφορά για περιστατικό που δεν έπεσε στην αντίληψη των διαιτητών της αναμέτρησης με τη Γουέστ Μπρομ, αλλά φάνηκε από το βίντεο. Ο παίκτης φαίνεται να χτυπά στο πρόσωπο με το χέρι του τον αμυντικό της Γουέστ Μπρομ, Ντάρεν Φλέτσερ.