Τρίτη στη σειρά νίκη πανηγύρισαν οι Κινγκς του Κώστα Κουφού, επικρατώντας με 105-99 των Πέλικανς.

Θετική ήταν η εμφάνιση του Έλληνα άσου, που σε 15 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 4 πόντους (2/6 δίποντα), πήρε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο, 1 τάπα, ενώ έκανε 2 λάθη.

Ο ΝτεΜάρκους Κάζινς ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 28 πόντους (14 ριμπάουντ και 7 ασίστ), ενώ ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 32 πόντους (10 ριμπάουντ).

Από εκεί και πέρα μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι Πίστονς στο Τορόντο με 102-101 απέναντι στους Ράπτορς. Η ομάδα του Ντιτρόιτ κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, αφού ήταν 16 πόντους πίσω στην τέταρτη περίοδο. Οι Νικς έκαναν την έκπληξη νικώντας με 94-90 τους Σπερς, με πρωταγωνιστή τον Καρμέλο Άντονι που είχε 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Κογουάι Λέοναρντ είχε 36 πόντους και 9 ριμπάουντ για την ομάδα του Σαν Αντόνιο.

Τέλος, οι Τίμπεργουλβς δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους Σικάγο Μπουλς, πανηγυρίζοντας στη Μινεσότα με 117-89. Συνοπτικά σε αγώνες για το ΝΒΑ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μινεσότα-Σικάγο 117-89 Νέα Υόρκη-Σαν Αντόνιο 94-90 Τορόντο-Ντιτρόιτ 101-102 Σακραμέντο-Νέα Ορλεάνη 105-99