Ακόμη μία νίκη σημείωσαν οι ασταμάτητοι Γουόριορς, οι οποίοι έχουν πλέον ρεκόρ 48-4 τη φετινή σεζόν στο ΝΒΑ, καθώς επικράτησαν με 112-104 στο Φοίνιξ των Σανς.

Με τον Στέφεν Κάρι να έχει 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, (χωρίς μάλιστα ν’ αγωνιστεί καθόλου στην 4η περίοδο!) και με άλλους 24 πόντους τον Κλέι Τόμπσον, οι πρωταθλητές έδειξαν πως είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

Στο Κλίβελαντ, ο Κόμπε Μπράιαντ γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους των Καβαλίερς. Είναι η τελευταία σεζόν του σούπερ σταρ στο ΝΒΑ και οι φίλαθλοι τίμησαν τη σπουδαία καριέρα του. Οι «Καβς» νίκησαν με 120-111, αλλά η επιτυχία «σκιάστηκε» από την πρόωρη αποχώρηση του Κέβιν Λοβ από το παρκέ λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον δυναμικό φόργουορντ να φαίνεται να τραυματίζεται στον αριστερό ώμο. Στον ίδιο ώμο, δηλαδή, στον οποίο υπέστη εξάρθρωση στα περσινά πλέι-οφ, μένοντας για πολλούς μήνες εκτός αγώνων.

Οι Σακραμέντο Κινγκς εκμεταλλεύτηκαν το εξαιρετικό τελευταίο δωδεκάλεπτο και απέδρασαν με τη νίκη από τη Φιλαδέλφεια, επικρατώντας με 114-110 των Σίξερς. Ο Κώστας Κουφός πέτυχε 8 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 14:48 λεπτά συμμετοχής με την ομάδα του Σακραμέντο.