Αποφασισμένος να οδηγήσει την Πορτογαλία σε νέες διακρίσεις είναι ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης δεν θέλει να χάνει ούτε σε φιλικά και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του βρέθηκε με 0-1 πίσω στο σκορ έως το 90` από την Αίγυπτο, με δύο δικά του τέρματα στις καθυστερήσεις οι Ίβηρες πήραν τη νίκη και ταυτόχρονα την ψυχολογία που δίνουν τέτοιες ανατροπές. Οι “Φαραώ” προηγήθηκαν στο 56΄ με τον Σαλάχ, αλλά ο ο Ρονάλντο ισοφάρισε στο 92΄ και τρία λεπτά αργότερα ο αρχηγός της Εθνικής Πορτογαλίας διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Εντυπωσιακή ήταν και η Αργεντινή η οποία επικράτησε με 2-0 της μεγάλης απούσας του Μουντιάλ της Ρωσίας, Ιταλίας. Ο Μέσι δεν αγωνίστηκε, ενώ πολύ πιθανό να μην παίξει και στο επόμενο φιλικό ματς με την Ισπανία.

«Ανώμαλη προσγείωση» για τη Γαλλία, η οποία αν και προηγήθηκε με 2-0 της Κολομβίας, τελικά… κατάφερε να χάσει με 3-2!

Σε ένα από τα πιο δυνατά φιλικά της ημέρας Γερμανία και Ισπανία αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1.