Ο Γιοχάνες Τίνγκνες Μπόε κατέκτησε το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του, καθώς επικράτησε στο ατομικό 20 χιλιομέτρων του διάθλου, στους Χειμερινούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ.

Ο Νορβηγός ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στο αγώνισμα σε 48:03.8 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στις επόμενες δύο θέσεις ισάριθμους αθλητές που ήταν αλάνθαστοι στη σκοποβολή. Ο Σλοβένος Γιάκοβ Φακ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 48:09.3, ενώ το χάλκινο πήρε ο Αυστριακός Ντόμινικ Λαντερτίνγκερ (48:18.0).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος, ο Μαρτέν Φουρκάντ, ο οποίος είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο στο ατομικό του διάθλου στους Χειμερινούς του Σότσι το 2014, περιορίστηκε στην πέμπτη θέση (48:46.2), αφού δύο άστοχες βολές του στον τελευταίο «γύρο» σκοποβολής του στέρησαν κάθε πιθανότητα να διεκδικήσει τη νίκη και να γίνει ο πρώτος Γάλλος αθλητής με τέσσερα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια.