O Λιονέλ Μέσι πήρε και πάλι  το όπλο του με τα σκάγια του να βρίσκουν αυτήν τη φορά στο… ψαχνό τη Γρανάδα.

Με «χατ-τρικ» του Αργεντινού αστέρα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 4-0 της αντιπάλου της στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθληματος ποδοσφαίρου.

Ο Μέσι σκόραρε στο 8ο, το 14ο και το 58ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το τελικό σκορ έγραψε ο Νεϊμάρ στο 83ο λεπτό.

Η Μπαρτσελόνα η οποία προερχόταν από τρεις ισοπαλίες στα τελευταία τέσσερα ματς πρωταθλήματος, έφτασε τους 42 βαθμούς και σε περίπτωση που η Ατλέτικο «στραβοπατήσει» αύριο απέναντι στην Θέλτα, τότε θα στεθφεί πρωταθλήτρια χειμώνα στην πριμέρα ντιβιζιόν.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Αλέις Βιδάλ (65′ Ντάνι Άλβες), Πικέ, Βερμάλεν, Τζόρντι Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Αρντά Τουράν (72′ Αντριάνο), Μέσι, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Αντρές Φερνάντες, Έντγκαρ Μέντεθ, Άγκμπο, Λομπάν, Ντόρια, Μπιράγκι, Ρουμπέν Ροτσίνα (78′ Χάβι Μάρκεθ), Κρχιν (46′ Μάινθ), Ρουμπέν Πέρεθ, Σαξές, Πενιαράντα (72′ Ρόμπερτ Ιμπάνιεθ).