Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Μπράιτον με τρία γκολ στο πρώτο μέρος επιβλήθηκε με 3-2 των «κόκκινων διαβόλων» και δικαίως πανηγύρισε την πρώτη της εφετινή νίκη. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν πολλά αμυντικά προβλήματα και γενικά με την απόδοσή τους κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο προβλημάτισαν έντονα τους οπαδούς τους.

Οι αλλαγές που έκανε ο Ζοζέ Μουρίνιο με την έναρξη του δεύτερου μέρους δεν βοήθησαν καθόλου τους «κόκκινους διαβόλους», που απλά μείωσαν στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Πογκμπά.

Η 2η αγωνιστική:
Κάρντιφ-Νιούκαστλ 0-0
Έβερτον-Σαουθάμπτον 2-1 (15΄ Γουόλκοτ, 31΄ Ρικάρλισον – 54΄ Ινγκς)
Λέστερ-Γουλβς 2-0 (29΄αυτ. Ντόχερτι, 45΄ Μάντισον)
Τότεναμ-Φούλαμ 3-1 (43΄ Λούκας Μόουρα, 74΄ Τρίπιερ, 78΄ Κέιν – 52΄ Μίτροβιτς)
Γουέστ Χαμ-Μπόρνμουθ 1-2 (33΄πεν. Αρναούτοβιτς – 60΄ Γουίλσον, 66΄ Κουκ)
Τσέλσι-Άρσεναλ 3-2 (9΄ Πέδρο, 20΄ Μοράτα, 81΄ Μάρκος Αλόνσο – 37΄ Μχιταριάν, 41΄ Ιβόμπι)
Μπέρνλι-Γουότφορντ 1-3 (6΄ Ταρκόφσκι – 3΄ Γκρέι, 48΄ Ντίνεϊ, 51΄ Χιουζ)
Μάντσεστερ Σ.-Χάντερσφιλντ 6-1 (25΄,35΄,75΄ Αγουέρο, 31΄ Γκάμπριελ Ζεσούς, 48΄ Ντ. Σίλβα, 84΄αυτ. Κονγκολό – 43΄ Στάνκοβιτς)
Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ. 3-2 (25΄ Μάρεϊ, 27΄ Ντάφι, 44΄πεν. Γκρος – 34΄ Λουκάκου, 90΄+5 πέν. Πογκμπά)