Ένα γκολ του Μπάρκλεϊ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων επέτρεψε στην Τσέλσι να ισοφαρίσει σε 2-2 την Μάντσεστερ Γουνάιτεντ, στο μεταξύ τους ντέρμπι που διεξήχθη στο «Στάμφορντ Μπριτζ».
Έτσι οι «μπλε» έσωσαν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκαν με τέρμα του Αντόνιο Ρούντινγκερ, ο οποίος στο 21ο λεπτό με κεφαλιά έκαν το 1-0 για το συγκρότημα του Σάρι.
Στη συνέχεια η Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο έκανε την ολικ΄γ ανατροπή με δύο γκολ του Μαρσιάλ στο δεύτερο ημίχρονο (55′,73΄), ωστόσο το γκολ του Μπάρκλεϊ της στέρησε το τρίποντο στο Λονδίνο.

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (69′ Μπάρκλεϊ), Γουίλιαν (73′ Πέδρο), Μοράτα (79′ Ζιρού), Αζάρ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιάνγκ, Σμόλινγκ, Λίντελεφ, Σο, Μάτιτς, Πογκμπά, Ράσφορντ (85′ Αλέξις), Μάτα (75′ Ερέρα), Μαρσιάλ (84′ Περέιρα), Λουκάκου