Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με εννέα γκολ η Μπάγερν νίκησε 5-4 τη Λειψία σε παιχνίδι για την 32η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα και επιβεβαίωσε την κυριαρχία της στη Γερμανία. Οι Βαυαροί βρέθηκαν να χάνουν 3-1 και 4-2 από τους γηπεδούχους, όμως με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πανηγύρισαν τη νίκη.

Η Λειψία προηγήθηκε στο 2’ με τον Ζάμπιτσερ, στο 17’ ισοφάρισε με πέναλτι ο Λεβαντόφσκι, όμως οι γηπεδούχοι στο 29’ με πέναλτι του Βέρνερ επανέκτησαν το προβάδισμα. Το 3-1 σημείωσε στο 47’ ο Πόουλσεν και στο 60’ ο Τιάγκο Αλκάνταρα μείωσε σε 3-2. Το 4-2 πέτυχε ο Βέρνερ στο 65’, ενώ στη συνέχεια ακολούθησε η αντεπίθεση της Μπάγερν.

Στο 84’ ο Λεβαντόφσκι μείωσε σε 4-3, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλάμπα ισοφάρισε, ενώ τη νίκη στη Μπάγερν χάρισε ο Ρόμπεν με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς η Μπάγερν έχει κατακτήσει τον τίτλο και η Λειψία έχει εξασφαλίσει στην 2η θέση και παρθενική της παρουσία στους ομίλους του Champions League.

Εν τω μεταξύ, η Ντόρτμουντ, παρά το 1-1 με την Άουγκσμπουργκ διατηρήθηκε τρίτη, μαζί με την Χόφενχαϊμ που νίκησε 5-3 την Βέρντερ.

Η 32η αγωνιστική:

Σάββατο 13/5
Λεβερκούζεν – Κολωνία 2-2 (60′ Κίσλινγκ, 71′ Ποχγιάνμπαλο – 14′ Γιόγιτς, 49′ Κλίντερ)
Σάλκε – Αμβούργο 1-1 (25′ Μπούργκσταλερ – 90’+2′ Λασογκά)
Μάιντς – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-2 (60′ Χον Κόρδοβα, 62′ Μπελ, 76′ Μούτο, 93′ πεν. Ντε Μπλάσις – 42′ Χργκότα, 50′ Σεφέροβιτς)
Βόλφσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-1 (58′ Μάριο Γκόμεθ – 24′ Βέστεργκααρντ)
Άουγκσμπουργκ – Ντόρτμουντ 1-1 (28′ Φινμπόγκασον – 32′ Ομπαμεγιάνγκ)
Βέρντερ – Χόφενχαϊμ 3-5 (59′ Γκέμπρε Σελάσιε, 86′ Μπάργκφρεντε, 90′ Μπάουερ – 7′ Σάλαϊ, 11′, 49′ Κράμαριτς, 40′ Τσούμπερ, 51′ Μπίτσακτσιτς)
Ντάρμστατ – Χέρτα 0-2 (14′ Καλού, 28′ Τορουναρίνια)
Φράιμπουργκ – Ίνγκολστατ 1-1 (31′ Φίλιπ – 43′ Λεσκάνο)
Λειψία – Μπάγερν 4-5 (2′ Ζάμπιτσερ, 29′ πεν., 65′ Βέρνερ, 47′ Γιουσούφ Πόουλσεν – 17′ πεν., 84′ Λεβαντόβσκι, 60′ Τιάγκο Αλκάνταρα, 90’ + 1′ Αλάμπα, 90’ + 5′ Ρόμπεν)