Τέσσερις ημέρες πριν τον πρώτο αγώνα με την Παρί Σεν Ζερμέν για τους «16» του Champions League, του μοναδικού στόχου που της έχει απομείνει για φέτος, η Ρεάλ έβγαλε για ένα ημίχρονο τον καλό της εαυτό και νίκησε άνετα 5-2 τη Σοσιεδάδ στο «Μπερναμπέου», για την 23η αγωνιστική της La Liga.

Ο Λούκας Βάθκεθ άνοιξε το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ με τους Ρονάλντο και Κρόος και είχαν δύο δοκάρια ως την ανάπαυλα! Όπως ήταν φυσικό, στο β΄ μέρος «κατέβασαν στροφές», με τον Κριστιάνο πάντως να βρίσκει ακόμη ένα γκολ για το χατ-τρικ.

Οι «μερένγκες» ξεπέρασαν τη Βαλένθια και ανέβηκαν στην τρίτη θέση, παραμένουν όμως πολύ μακριά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, αλλά και στο -10 από τη δεύτερη Ατλέτικο.

Η 23η αγωνιστική:
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λας Πάλμας 0-0
Βιγιαρεάλ-Αλαβές 1-2 (77΄ Μπάκα – 39΄ Ροντρίγκο Έλι, 71΄ Ιμπάι)
Μάλαγα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (1΄ Γκριζμάν)
Λεγανές-Εϊμπάρ 0-1 (90’+4΄ Ραμί)
Ρεάλ Μαδρίτης-Ρεάλ Σοσιεδάδ 5-2 (1΄ Λούκας Βάθκεθ, 27΄, 37΄, 80΄ Ρονάλντο, 34΄ Κρόος – 74΄ Μπαουτίστα, 83΄ Ιγιαραμέντι)