Πολύ σκληρή για να πετάξει… λευκή πετσέτα στη μάχη του τίτλου στο ισπανικό πρωτάθλημα αποδείχθηκε η Μπαρτσελόνα, η οποία την Κυριακή πέτυχε ένα σημαντικό «διπλό», σε ένα clasico, που σίγουρα ήταν ακατάλληλο για… καρδιακούς.

Πιο συγκεκριμένα, οι «μπλαουγκράνα» με γκολ του μεγάλου αστέρα τους, Λιονέλ Μέσι στις καθυστερήσεις πάγωσαν το «Μπερναμπέου» και με 3-2 σκορ νίκησαν τη Ρεάλ, πιάνοντας με αυτό το «τρίποντο» στην κορυφή της βαθμολογίας τη «βασίλισσα», η οποία πάντως έχει ένα ματς λιγότερο.

Oι Μαδριλένοι είδαν το παιχνίδι να ξεκινά ιδανικά γι’ αυτούς καθώς στο 28ο λεπτό ο Κασεμίρο με πλασέ έκανε το 1-0. Εντούτοις η χαρά των γηπεδούχων κράτησε για μόλις πέντε λεπτά, καθώς ο Λιονέλ Μέσι στο 33′ έφερε το σκορ στα ίσια.

Εν συνεχεία χάθηκαν εκατέρωθεν αρκετές ευκαιρίες, με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να έχουν αρκετή δουλειά. Στο 73′ ο Ράκιτιτς με ένα σουτ-βολίδα έκανε την ολική ανατροπή για την ομάδα του Ενρίκε, η οποία όμως είδε τον Χάμες Ροντρίγκες να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 86′, κι ενώ στο 77′ οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με 10 παίκτες μετά την απευθείας αποβολή του Ράμος για σκληρό μαρκάρισμα στον Μέσι.

Κι ενώ το χρονόμετρο είχε φτάσει αισίως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες να μοιραστούν από ένα βαθμό (αποτέλεσμα που αναμφίβολα βόλευε τη Ρεάλ) σχεδόν σε… νεκρό χρόνο «χτύπησε» εκ νέου ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος με άπιαστο πλασέ νίκησε τον Νάβας, βαζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο τεράστιο «διπλό» των Καταλανών.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 2-3

Γκολ: 28′ Κασεμίρο (Ρεάλ), 33′ Μέσι (Μπαρτσελόνα), 73′ Ράκιτιτς (Μπαρτσελόνα), 86′ Χάμες Ροντρίγκες (Ρεάλ), 90+3′ Mέσι (Μπαρτσελόνα)

Όλα τα γκολ του θεαματικού clasico

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κέιλορ Νάβας, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Καζεμίρο (70′ Κόβατσιτς), Κρόος, Μόντριτς, Μπέιλ (39′ Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (82′ Χάμες Ροδρίγκες)

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Σέρζι Ρομπέρτο, Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Λουίς Σουάρες, Αλκάθερ (70′ Αντρέ Γκόμες).