Η Ρεάλ έπαιξε με την φωτιά, αλλά δεν κάηκε! Η «βασίλισσα» επικράτησε 3-2 της Σπόρτινγκ Χιχόν, σε παιχνίδι για την 32η αγωνιστική της Λα Λίγκα με πρωταγωνιστή τον Ίσκο.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν προχώρησε σε εκτεταμένο rotation, κατέβασε τη Ρεάλ χωρίς τα μεγάλα της αστέρια και με εννέα αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στη Μπάγερν και δικαιώθηκε στο 90’. Με το σκορ στο 2-2 ο Ίσκο σούταρε έξω από την περιοχή, νίκησε τον Κασίγια και χάρισε στη «βασίλισσα» την πολύτιμη νίκη, που την διατήρησε σε απόσταση έξι βαθμών από την Μπαρτσελόνα.

Ο Ίσκο ήταν αυτός που είχε σκοράρει στο 17ο λεπτό και είχε ισοφαρίσει το τέρμα του Κοπ με το οποίο τρία λεπτά νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ για την Χιχόν. Στο 50ο λεπτό ο Βέσκα σκόραρε και έδωσε και πάλι του προβάδισμα στην Χιχόν, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Μοράτα σημείωσε το 2-2.

Η 32η αγωνιστική:

Μ. Παρασκευή, 14/4
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λας Πάλμας 5-1 (7′ Σαν Χοσέ, 9′, 58′ Μουνιαΐν, 18′, 59′ Αντούριθ-12′ Βίγας)

Μ. Σάββατο, 15/4

Λα Κορούνια-Μάλαγα 2-0 (47′ Χοσελού, 67′ Μοσκέρα)
Σπόρτινγκ Χιχόν-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (14′ Κοπ, 50′ Βέσκα – 17′ 90+4 Ίσκο, 59′ Μοράτα)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Οσασούνα (19:30)
Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Σοσιεδάδ (21:45)