Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 3-3 κόντρα στη Σεβίλλη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας, αφού είχε νικήσει 3-0 στο πρώτο ματς.

Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν 1-0 με αυτογκόλ του Ντανίλο στο 10΄, αλλά στο 48΄ ισοφάρισε ο Μάρκο Ασένσιο. Ο Γιόβετιτς έκανε το 2-1 στο 54΄, στο ντεμπούτο του με τη Σεβίλλη, ενώ στο 77΄ ο Ιμπόρα έδωσε ελπίδες στη Σεβίλλη γράφοντας το 3-1.

Η Ρεάλ μείωσε με πέναλτι που κέρδισε ο Κασεμίρο και εκτέλεσε ο Ράμος στο 83΄, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπενζεμά ισοφάρισε και επέτρεψε στην ομάδα του να παραμείνει αήττητη για 40ό αγώνα, καταρρίπτοντας το ρεκόρ της Μπαρτσελόνα.

Στα προημιτελικά προκρίθηκαν επίσης η Θέλτα, που νίκησε στο Βίγκο τη Βαλένθια 2-1 (61΄ Ρόσι, 90΄+ Σίστο – 63΄ Αραούζο) κι ενώ είχε κερδίσει και στο «Μεστάγια» με 4-1, και η Εϊμπάρ παρά το εντός έδρας 0-0 με την Οσασούνα, καθώς είχε επικρατήσει εκτός έδρας με 2-0.