Σε περίπατο μετέτρεψε η Άρσεναλ το κατ΄ ευφημισμόν ντέρμπι με την Τσέλσι την οποία νίκησε εύκολα με 3-0 (σκοράροντας όλα τα γκολ τους στο πρώτο μισό της αναμέτρησης) και αναρριχήθηκε εκ νέου στην τρίτη θέση, όπου συγκατοικεί με τις Λίβερπουλ και Έβερτον.

Συνεχίζει την προέλασή της στην Premier League η Μάντσεστερ Σίτι, που πέρασε και από το «Λίμπερτι», νικώντας 3-1 τη Σουόνσι και κάνοντας το «6 στα 6». Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στους «κύκνους», με τον Φερνάντο Γιορέντε να «απαντά» άμεσα στο γρήγορο γκολ του Κουν Αγουέρο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Ντε Μπρόιν (και το οποίο ξεσήκωσε πολλές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους) και αξιοποίησε ο Αγουέρο κι ένα γκολ του Στέρλινγκ χάρισαν τη νίκη στους «σίτιζενς».

Σαρωτική η Λίβερπουλ, συνέτριψε 5-1 τη Χαλ στο «Ανφιλντ» και έπιασε στους 13 βαθμούς τη συμπολίτισσά της Εβερτον, η οποία γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα, 1-0 από τη Μπόρνμουθ. Στη δεύτερη θέση της κατάταξης ανέβηκε η Τότεναμ, η οποία επικράτησε 2-1 στο «Ριβερσάιντ» της Μίντλεσμπρο, με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Κορεάτη Χέουνγκ Μιν Σον.

Εντυπωσιακή ανατροπή, τέλος, πέτυχε η Κρίσταλ Πάλας στο «Στάδιο του Φωτός», όπου βρέθηκε να χάνει από την ουραγό Σάντερλαντ 2-0 στο 60΄, αλλά «γύρισε» το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 3-2, χάρη σε γκολ του Μπέντεκε στις καθυστερήσεις.

Νωρίτερα, η Μάντεστερ Γιουνάιτεντ με ένα ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 4-1 της Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ», με τον Πολ Πογκμπά να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των «μπέμπηδων».