Ένα γκολ του Μάρκος Αλόνσο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αποδείχθηκε αρκετό για την Τσέλσι, προκειμένου να επικρατήσει 1-0 της Σαουθάμπτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ», για τη 18η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή οι «μπλε» έπιασαν προσωρινά στη δεύτερη θέση τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία παίζει αύριο με τη Γουέστ Μπρομ.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Αρσεναλ της Νιούκαστλ στο «Εμιρεϊτς», χάρη σε τέρμα του Μεσούτ Οζίλ, και ανέβηκε στην πρώτη τετράδα, ξεπερνώντας τη Μπέρνλι που έμεινε στο 0-0 με την Μπράιτον.

Η Χάντερσφιλντ σημείωσε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Γουότφορντ, η οποία είχε στην ενδεκάδα της τον Χοσέ Χολέμπας (αντικαταστάθηκε στο 82΄ από τον Οκάκα).

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα», τέλος, πήρε η Γουέστ Χαμ, με τη νίκη της 3-0 επί της Στόουκ Σίτι στο «Μπριτάνια». Το ματς αυτό άρχισε με μία ώρα καθυστέρηση, λόγω προβλήματος στον ηλεκτροφωτισμό.