Το «3Χ3» έκανε η Τσέλσι, αυτή τη φορά πιο εύκολα σε σχέση με τις πρώτες δύο αγωνιστικές της Premier League. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε νίκησε 3-0 τη Μπέρνλι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και οδηγεί την κούρσα, εν αναμονή της αναμέτρησης Χαλ-Μάντσεστερ Γ.

Εντυπωσιακή ήταν η Αρσεναλ που «καθάρισε» σε ένα ημίχρονο το ματς με την Γουότφορντ (βασικός ο Χολέμπας, πήρε κίτρινη στις καθυστερήσεις) επικρατώντας 3-1 εκτός έδρας. Πρώτη νίκη για την πρωταθλήτρια Λέστερ (2-1 τη Σουόνσι), ενώ η Κρίσταλ Πάλας και η Μπόρνμουθ πήραν τον πρώτο τους βαθμό (1-1) με τους Λονδρέζους να ισοφαρίζουν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οσο για την Εβερτον, η τύχη στάθηκε απλόχερα στο πλευρό της. Νίκησε 1-0 τη Στόουκ με το μοναδικό γκολ να σημειώνεται στο 51΄ όταν ο Λέιτον Μπέιλς σημάδεψε σε πέναλτι το δοκάρι, αλλά η μπάλα εξωστρακίστηκε στο κεφάλι του 40χρονου γκολκίπερ, Σει Γκίβεν, και κατέληξε στα δίχτυα!