Σε εξ αναβολής παιχνίδι για την Πρέμιερ Λιγκ, η πρωταθλήτρια Τσέλσι νίκησε με σκορ 4-3 τη Γουότφορντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κι αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Τότεναμ στους 10 βαθμούς.

Ο εμβληματικός αρχηγός των «μπλε», Τζον Τέρι, που ξεκίνησε βασικός για πρώτη φορά μετά την 11η Σεπτεμβρίου 2016 καταγράφοντας τη μόλις όγδοη εφετινή συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα, άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, σημειώνοντας πιθανότατα και το τελευταίο γκολ του με την ομάδα του Λονδίνου στο γήπεδο που έγραψε μια μεγάλη καριέρα.

Στην επόμενη φάση ο ίδιος έκανε λάθος και ο Καπουέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 36΄ ο Αθπιλικουέτα ξανάδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε, στο 49΄ ο Μπατσουαγί «έγραψε» το 3-1, αλλά στο 51΄ ο Γιάνμαατ και στο 74΄ ο Οκάκα ισοφάρισαν για τις «σφήκες».

Στο 88΄ ο Σεσκ Φάμπρεγας χάρισε τη νίκη στην Τσέλσι, που αγωνίστηκε με πάρα πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της. Η Γουότφορντ έμεινε με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σεμπάστιαν Πρεντλ.