Ο Άρης αναδείχθηκε νικητής στο πρώτο ματς των πλέι οφ της Basket League. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν του ΠΑΟΚ 69-65 στην παράταση και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη σειρά, ενώ η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 61-61.

Οι «κίτρινοι» με «διπλό» στις 3/5 στην έδρα του «Δικέφαλου του Βορρά» προκρίνονται στα ημιτελικά, όπου περιμένει με πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός.

Ο ΠΑΟΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ για περίπου 35 λεπτά, ενώ ο Άρης προηγήθηκε με 7 πόντους 40’’ πριν τη λήξη. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε και με 7-0 σερί με πόντους των Τσόχλα και ΜακΦάντεν ισοφάρισε σε 61-61 και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου τελικά γνώρισε την ήττα.

Πρώτος σκόρερ των «κίτρινων» ήταν ο Ξανθόπουλος με 16 πόντους, με τον Γιάνκοβιτς να είχε 12 και τον Κάμινγκς να προσθέτει άλλους 10. Από την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, ξεχώρισε ο Σόμπεϊ, ο οποίος είχε 20 πόντους, αλλά και 0/8 τρίποντα.