Το πλέον αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2019 έκανε η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 81-59 της Πορτογαλίας στην Χαλκίδα, για την 4η αγωνιστική των προκριματικών, σημειώνοντας την τρίτη νίκη της στον 4ο όμιλο.

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά «πάτησαν γκάζι» στη δεύτερη περίοδο όπου πραγματοποίησαν επί μέρους σκορ 21-11 και απόκτησαν προβάδισμα ασφαλείας το οποίο κράτησαν έως το τέλος. Πρώτη σκόρερ της Εθνικής ήταν η Εβίνα Μάλτση με 20 πόντους και ακολούθησε η Τζάκι Γέμελος με 16.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικό μπάσκετ και οι άμυνες πέρασαν σε… δεύτερη μοίρα. Η Μάλτση με οχτώ συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στην Εθνική 10-5, αλλά στη συνέχεια η Πορτογαλία πήρε προβάδισμα 20-16 με την Κορέιρα να πετυχαίνει τρία τρίποντα. Παρόλα αυτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε στο τέλος της 1ης περιόδου με 25-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα ξέσπασμα της Εθνικής στα τελευταία δύο λεπτά έδωσε προβάδισμα +12 στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο με ένα επί μέρους σκορ 21-11 πήγαν στα αποδυτήρια με το 46-34.

Στην επανάληψη η Πορτογαλία μείωσε σε 46-39, αλλά ένα σερί 9-0 της Εθνικής έκανε το 55-39, από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τα κορίτσια του επικράτησαν τελικά με 81-59.