Η εθνική μπάσκετ των ανδρών διπλασίασε τις νίκες της στις φιλικές αναμετρήσεις με την Τουρκία, καθώς μετά το ματς στο ΟΑΚΑ (78-52), επικράτησε την Κυριακή και στην Κωνσταντινούπολη με 75-70.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 17 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας, που προετοιμάζεται για το προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο (4-9 Ιουλίου), ενώ αποκάλυψη του αγώνα ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 12π.

Καλή κατά διαστήματα η εθνική, με διάθεση να πιέσει και να τρέξει και κάποιες ωραίες συνεργασίες στην επίθεση, κυρίως μεταξύ Νικ Καλάθη και Γιάννη Αντετοκούνμπο. Κάποια λάθη στις αλλαγές μαρκαρισμάτων στην άμυνα επέτρεψαν στους Τούρκους να βρουν ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια και να κρατηθούν στο παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τους 18 πόντους με τρίποντα, δύο μαζεμένα στην αρχή από τον Μπατούκ (που μετέτρεψαν το 52-59 σε 58-59) και μετά τρία σερί από τον Μαχμούτογλου, που έδωσε προβάδισμα 67-64 στην ομάδα του, περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Σε εκείνο το σημείο ο Φώτης Κατσικάρης επανέφερε τους βασικούς, η ελληνική άμυνα «έσφιξε» και δέχθηκε ως το τέλος μόνο ένα καλάθι (πάλι τρίποντο του Μαχμούτογλου), ενώ επιθετικά οι συνεργασίες του Καλάθη με Μπουρούση -πριν χρεωθεί με πέμπτο φάουλ και αποβληθεί- και Αντετοκούνμπο έδωσαν στην εθνική τους απαραίτητους πόντους για να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-38, 52-56, 70-75

ΤΟΥΡΚΙΑ (Εργκίν Αταμάν): Αρσλάν 9 (2), Ασίκ 2, Γκιουλέρ 7 (1), Οσμάν 15 (1), Ερντέν 4, Μαχμούτογλου 12 (4), Γκεγίκ 5, Ντίξον 3 (1), Μπατούκ 8 (2), Κορκμάζ 2, Σιπάχι 3

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης): Αθηναίου 3 (1), Μπουρούσης 4, Καλάθης 5 (7ρ., 7ασ.), Μάντζαρης, Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 9 (1), Ντόρσεϊ 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 5, Μπόγρης, Γ. Αντετοκούνμπο 17 (6ασ., 3κλ.), Κουφός 11, Θ. Αντετοκούνμπο 2